Devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) su na kraju jula iznosile 10,12 milijardi evra, čime se obezbeđuje pokrivenost novčane mase M1 od 287 odsto i oko sedam meseci uvoza robe i usluga.Veći devizni priliv u toku jula ostvaren je po osnovu prodaje hartija od vrednosti Republike Srbije denominovanih u evrima na domaćem finansijskom tržištu u iznosu od 68,6 miliona evra i korišćenja kredita i donacija u ukupnom iznosu od 34,6 miliona evra.
Devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) su na kraju jula iznosile 10,12 milijardi evra, čime se obezbeđuje pokrivenost novčane mase M1 od 287 odsto i oko sedam meseci uvoza robe i usluga.
Kako se navodi u saopštenju NBS, veći devizni priliv u toku jula ostvaren je po osnovu prodaje hartija od vrednosti Republike Srbije denominovanih u evrima na domaćem finansijskom tržištu u iznosu od 68,6 miliona evra i korišćenja kredita i donacija u ukupnom iznosu od 34,6 miliona evra.
Veći odliv iz deviznih rezervi realizovan je po osnovu smanjenja više izdvojene devizne obavezne rezerve banaka u neto iznosu od 71,4 miliona evra, izmirivanja obaveza prema inokreditorima u iznosu od 33,5 miliona evra, otplate duga Međunarodnom monetarnom fondu u iznosu od 29,3 miliona evra i isplate stare devizne štednje u iznosu od 20,0 miliona evra.
Neto devizne rezerve, odnosno rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve, kao i za sredstva povučena od Međunarodnog monetarnog fonda, na kraju jula su iznosile 7,31 milijardi evra.
Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u julu je iznosio 582,5 miliona evra i bio je za 187,3 miliona evra veći nego u prethodnom mesecu. Za prvih sedam meseci ove godine u međubankarskoj trgovini realizovana su ukupno 3,08 milijardi evra.
U saopštenju NBS se dodaje da je dinar u julu nominalno deprecirao prema evru za 0,8 odsto. Kako bi smanjila prekomerne kratkoročne oscilacije deviznog kursa, NBS je na međubankarskom deviznom tržištu intervenisala prodajom 40 miliona evra i kupovinom 10 miliona evra.